قدیم‌تر ها ایجاد سایت‌های استاتیک کاری متداول بود، نم نم سایت‌ها با دیتابیس‌ ها و زبان‌های برنامه‌نویسی قدرتمند قابلیت‌های داینامیک را به وبسایت‌ها آوردند و حالا چند‌سالیست که دوباره سایت‌های استاتیک بین‌ برنامه‌نویسان محبوب شده ولی سایت‌های استاتیکی که آنقدرها که دهه ی پیش تولیدشان سخت بود سخت نیستند و ابزارهای حرفه ای و خوبی برای توسعه ی آن‌ها ساخته شده است.

این نوع وبسایت‌ها سرعت بالایی در اجرا دارند به دلیل فارغ از پردازش بودن در سمت سرور و یکی از مزایای بزرگ این مدل وبسایتها بی‌نیاز بودن از هرگونه امکانات خاصی در سمت سرور است و با قابلیت‌های سرویس‌های معتبری مانند گیت‌هاب پیجز به راحتی میتوان این دیتاها را سرو کرد، سرویسی که برای ساخت صفحه‌ اینترنتی برای پروژه‌های نرم‌افزاری و همچنین وبلاگ‌های شخصی مورد استفاده بسیار قرار میگیرد.

از معروفترین سیستم‌های مدیریت دیتای استاتیک میتوان به jekyll ، hugo و پلیکان اشاره کرد. البته تقریبا در تمام زبان‌های برنامه‌نویسی مرسوم ابزارهایی برای ساخت و مدیریت وبسایت‌های استاتیک وجود دارد. می‌توانید لیستی از آنها را درسایت staticgen پیدا کنید، شاید امتحان یکی از آنها بد نباشد.